Всяка домакиня иска да приготви вкусно и хрупкаво зеле за зимата. Процесът на ферментация е доста деликатен и в случая не трябва да се допускат грешки. Дори и най-незначителният на пръв поглед фактор може да повлияе неблагоприятно на вкуса на киселото зеле. Например, количеството моркови, което се добавя към туршията. Ако те са повече им по-малко от необходимото, това ще окаже негативно влияние върху крайния резултат.
Колко моркови трябва да се сложат в киселото зеле, за да е хрупкаво и сочно?
Всъщност много домакини дори пропускат добавянето на моркови, защото го считат за напълно излишно. Някои просто слагат по-големи количества, защото им обичат мариновани моркови.
Но и двата подхода са абсолютно погрешни. Ако морковите се изключат напълно от рецептата, киселото зеле няма да придобие желаната хрупкавост. Разбира се, в това отношение са решаващи и други фактори като сорт на зелето, количество сол и добавянето на подправки (хрянът е задължителен за целта).
Ако направите това, киселото зеле ще стане по-хрупкаво и вкусно от всякога
С морковите в киселото зеле не трябва да се прекалява. За всеки 2-2,5 кг трябва да добавите 1 морков със средна големина.
За 1 кг зеле трябва да добавите около 20 гр сол. В противен случай то ще стане лигаво и меко.
Задължително е да добавите към зелето малко корен от хрян - дъбилните вещества от него ще преминат в зеленчука и няма да го оставят да омекне.
Направете това и киселото зеле няма да е горчиво
За да стане зелето хрупкаво, се препоръчва процесът на ферментация да започне при стайна температура и да завърши при приблизително 0 ° C.